30 October 2008

Diva

Brstiš.

Podobna si mlademu zmaju,
ljubka.

S tabo bi gol hodil po trati.
S tabo bi iskal rože v peklu.
Žarel bi v tvoji senci.

O, diva.
Z mezincem bi poiskal
smisel tvoje domišljije.

Diva, dovoli mi biti vrtnica,
ki jo tvoja roka boža.

Jaz, vrtnica,
ki se bohoti v tvojem blišču.

Diva, vzemi me k sebi
in pozabi na moje trnje.

Povezave do celotnega sklopa:
Raj naj počaka, Bogovi nama bodo sledili, Ona, Diva, Kdo si ti?, Še pomniš, Skala, Ti

27 October 2008

Predstavitev knjige Poskus nekega dotika

V prostorih Kluba goriških študentov v Novi Gorici je 19. oktobra 2008 potekala predstavitev knjige Mirta Komela Poskus nekega dotika. Na posnetkih govori avtor knjige, Mirt Komel.
Prvi posnetek:

Knjiga Poskus nekega dotika predstavlja vsebinsko temeljit in hkrati atraktiven spoprijem z dotikom, tem sestavnim in nepogrešljivim delom našega vsakdanjega življenja, ki je vse do zadnjih desetletij prejšnjega stoletja ostal na obrobju humanističnega in družboslovnega zanimanja. Poskus nekega dotika je v tem oziru prva resna razprava o fenomenu dotika v slovenskem jezikovnem prostoru.
Drugi posnetek:

Avtorjevo delo je akademsko pomembno iz več razlogov. Najprej zato, ker v slovenski raziskovalni prostor vnaša precej inovativnih kategorialnih pripomočkov za analizo različnih kulturnih kontekstov dotikanja. Nato zato, ker v obravnavo enakovredno jemlje antropološke primere in sodobne, današnje oblike dotikanja, pri čemer oboje na ključnih točkah poveže.
Tretji posnetek:

In nenazadnje zato, ker je delo v prvi vrsti resna in podrobna analiza dotika, ki odločno presega raven gole deskripcije, saj prepričljivo razbira in interpretira ključne dimenzije ideoloških konotacij (s tem pa tudi funkcij) tega, kar bi na prvi pogled morda izgledalo kot nekaj povsem nepomembnega in vsakdanjega.
Četrti posnetek:

Avtor se fenomena dotika loteva s pomočjo številnih metodoloških pristopov, tako da nas njegovo transdisciplinarno delo popelje preko različnih humanističnih (filozofija, antropologija, strukturalizem in psihoanaliza) in družboslovnih krajinah (kulturologija, sociologija, politologija) do tega, da se tudi sami dotaknemo dotika.

Vabljeni k ogledu vseh posnetkov predstavitve knjige Poskus nekega dotika na portalu Youtube.

Na ogled so tudi posnetki predstavitve Komelove knjige Luciferjev padec.

25 October 2008

Children's Guide to Growing Up

See more funny videos at Funny or Die

Ona

Iskal sem te
in ona meje dobila

Ni te bilo
in ona mi je držala nogo

Mislil sem nate
in ona me je stiskala k sebi

Plesal sem sam
in ona se mi je lepila na kožo

Praznil sem kozarec
in ona mi ga je polnila

Odšel sem domov
in ona mi je sledila

Pisal sem o tebi
in ona je bila že doma


Povezave do celotnega sklopa:
Raj naj počaka
Bogovi nama bodo sledili
Ona
Diva
Kdo si ti?
Še pomniš

24 October 2008

Bogovi nama bodo sledili

Kot Dionizovo vino
bom izginil v globini tvojega izsesa.
Kot Kupidova puščica
bom iskal pristanišče za mojo posadko.
Kot z Venerino lepoto
te bom z dragulji in biseri ogrnil.
S pogledom na Apolonovo sonce
bova skupaj gradila najino zgodovino,

Toda še vedno te iščem z roko na očeh,
kajti vem, da me boš ti prva dobila.


Povezave do celotnega sklopa:
Raj naj počaka
Bogovi nama bodo sledili
Ona
Diva
Kdo si ti?
Še pomniš

23 October 2008

Some of my favorite photos 09

Title: Zablujena Generacija - Backstage


Title: Zablujena Generacija - Afterparty


Title: Psycho Path live at Mostovna

Fotografija objavljena 6. novembra 08 v 48. številki Blogorole.

Some of my favorites photos 08

Raj naj počaka

Deževale bodo težave čez nit,
ki nama veže sedanjost.
In prišel bo čas,
ko bom odšel.
Hodila boš sama,
moja prihodnost.
Izbubil bom preteklost najinih dni.
Vsakdo lahko laže,
tako ti,
kot jaz.
Bila si moj rešitelj
in jaz tvoj pomol.
Nič več le eno,
tamveč le dva....
neznanca,
dva tujca,
ki iščeta pot v raj!


Povezave do celotnega sklopa:
Raj naj počaka
Bogovi nama bodo sledili
Ona
Diva
Kdo si ti?
Še pomniš

19 October 2008

Some of my favorite photos 08

Title: For your energy only

Fotografija objavljena 30. oktobra 08 v 47. številki Blogorole.

Title: Pero and the snow


Title: The light in Roma


Some of my favorites photos 07

Otvoritev razstave Mesta mladih

Na otvoritvi umetniške razstave Mesta Mladih so spregovorili Neja Škrinjar, Etjen Bizaj, Mirko Brulc, Matjaz Štolfa, Borut Pahor in Maja Vrčon. Posneto 25. aprila 2008 v Novi Gorici.
1. del otvoritve razstave Mesta Mladih:


2. del otvoritve razstave Mesta Mladih:


Izsek - Borutu Pahorju vzamejo besedo:

10 October 2008

Mlade rime na Mostovni

Oglejte si posnetke včera Mladih rim, ki je potekal v galeriji Tir na Mostovni v Novi Gorici 12. marca 2008:

09 October 2008

Fotografije Sabotina

V mojih foto galerijah sem objavil nov album. Tokrat ponujam na ogled fotografije, ki so nastale na krajšem pohodu po hribu Sabotin, ki se razprostira nad Novo Gorico. Na fotografijah lahko vidite panoramske posnetke reke Soče, Nove Gorice in rove iz prve svetovne vojne ter ruševine nekdanjega romarskega središča.

Naslov: Sveta gora


Naslov: Dolina Soče


Naslov: Sabotinske kaverne


Naslov: Nova Gorica iz Sabotina


Oglejte si vse fotografije v fotogaleriji!

07 October 2008

Festival Dnevi poezije in vina 08

Že dvanajstič so se v vasici Medana v Goriških Brdih konec avgusta 2008 zbrali pesniki z vsega sveta. Tu sta z njuno poezijo predstavljena Pelin Batu in Matthew Sweeney. Na ogled je tudi glasbeni nastop Bertla Mütterja.
Vabljeni k ogledu vseh posnetkov festivala Dnevi poezije in vina.

Pelin Batu, Turčija:

The daughter of Turkey's ambassador to the US, Pelin Batu studied piano at Ankara Conservatory at Marymout School and Mannes College of Music later majoring in philosophy, literature and acting at New York University. Because of her father's appointments to different European countries, she also attended the Sorbonne and ended up getting her BA in History from Bosphorus University, Istanbul, Turkey. After her appearence on Ferzan Ozpetek's Harem Suare, she has become a hot item in Turkey's ever-expanding media. An innocent looking woman with a femme fatale flavour, Pelin Batu continues to expand her acting talents.

Matthew Sweeney, Irska:

Matthew Sweeney (Irska), rojen leta 1952. Precej let je živel v Londonu, zadnja leta pa je prebil v Timişoari in Berlinu. Izdal je več pesniških zbirk, med drugim tudi A Dream of Maps (1981), A Round House (1983), Blue Shoes (1989), Cacti (1992), The Bridal Suite (1997), A Smell of Fish (2000) in Sanctuary (2004). Leta 2002 je izšla zbirka njegovih izbranih pesmi z naslovom Selected Poems, v kateri so zbrana najboljša dela iz njegovih desetih pesniških zbirk in reflektirajo dvajset let njegovega pesniškega ustvarjanja. Njegova pesniška zbirka Black moon (2007) je bila nominirana za nagrado T. S. Eliota. Leta 2008 je v Berlinu izšla Sweeneyjeva dvojezična pesniška zbirka Rosa Milch/ Pink Milk. Poleg del za odrasle Sweeney piše tudi pesmi in pravljice, namenjene otrokom.

Bertl Mütter, Avstrija:

Bertl je spremljal Avstrijca Andreasa Unterwegerja.

Vabljeni k ogledu vseh posnetkov festivala Dnevi poezije in vina.

Doprsni kipi na Erjavčevi (Nova Gorica)

V mojih foto galerijah sem objavil nov album. Tokrat predstavljam fotografije doprsnih skulptur na Erjavčevi ulici v Novi Gorici.
Na fotografijah so skulpture znanih oseb iz različnih področji humanistično-kulturnega življenja: Dr. Anton Gregorčič, Fran Erjavec, Andrej Gabršček, Dr. Karel Lavrič, Dr. Alojz Gradnik, Dr. Henrik Tuma, Dr. Josip Vilfan, Dr. Andrej Budal, Dr. Engelbert Besednjak, Lojze Bratuž in Prof. Dr. Milko Kos.
Dr. Anton Gregorčič (1852-1925), voditelj konservativnih Slovencev na Goriškem, prvi predsednik SLS za Goriško. Sicer tudi stric bolj znanega Simona. (levo)
Fran Erjavec (1834-1887), pisatelj in naravoslovec. Sicer blizu mladoslovenskim in liberalnim stališčem.(desno)
Alojz Gradnik (1882-1967), eden največjih slovenskih pesnikov prve polovice 20. stoletja. Velik rival Otona Župančiča. Anekdota (ki sem jo slišal od Toneta Pavčka): v petdesetih letih ljubljansko ulico, kjer stanuje Gradnik, preimenujejo v Župančičevo ulico. Gradnik reče ženi, "me prav zanima, kdo si mi bo upal prvi poslati pismo na ta naslov". Kmalu zatem prispe prvo pismo, razglednica od sestre iz Brd. Gradnik razglednico v besu raztrže in vrže v kamin...(levo)
Josip Vilfan, rojen Wilfan, slovenski liberalni politik iz Trsta. Poslanec v rimskem parlamentu (1924-1928), kasneje podpredsednik Kongresa evropskih nacionalnih manjšin na Dunaju. Velik borec za človekove in manjšinske pravice. Oče diplomata Jože Vilfana in stric pravnega zgodovinarja Sergija Vilfana. (desno)

05 October 2008

01 October 2008

Otvoritev E-hiše

V sredo, 17. septembra 08, je ob 18. uri na dvorišču KC Mostovna slavnostno odprla vrata E-hiša. Pričujoči posnetek prikazuje njeno slavnostno odprtje.
E-hiša, projekt Kulturnega centra Mostovna, je namenjen vsem starostnim skupinam, predvsem pa mladim in najmlajšim, ki bodo lahko z vodenimi ogledi odkrivali preproste in manj preproste naravne zakonitosti predstavljene s pomočjo izbranih poskusov. Projekt bo tako postal praktično didaktično sredstvo, ki bo obogatilo tako šolsko kot tudi ljubiteljsko poglabljanje v fizikalne, tehnične in druge zakone našega vsakdana.


Posnetek si lahko ogledate na Vimeo (možna dolvleka posnetka) in na Youtube. Daljša verzija posnetka je na ogled na Vimeo in na Youtube.

Projekt se je ob podpori Mestne Občine Nova Gorica, številnih sponzorjev in donatorjev ter predvsem prostovoljni pomoči mladih navdušencev, razvijal dobro leto dni. Več na http://www.e-hisa.si.

E-hiša na Mostovni razkriva skrivnosti
(Objavljeno v tedniku Dobro jutro 29. novembra 2008 pod psevdonimom
Judite Valič.)

25 eksponatov, ki približajo fizikalne, tehnične in kemijske zakone
Vas zanima, kako delujejo magnetne silnice, zakaj žogice lahko lebdijo v zraku, kako je mogoče, da se stožec po klancu pomika navzgor? Prisegate na robotiko? Veste kako potuje zvok? So vas že kdaj prevzele optične prevare? Vse to in še več lahko preverite E-hiši, v Novogoriški hiši poskusov, ki znotraj Mladinsko-kulturnega centra Mostovna ponuja razlago za petindvajset nenavadnih fizikalnih, tehničnih ali kemijskih zakonitosti. Vse skupaj je domiselno postavljeno in razstavljeno kar v zabojniku na dvorišču Mostovne. Pobudnik, avtor in nosilec projekta je študent multimedijskih komunikacij Luka Manojlovič. Z njim smo se pogovarjali ob odprtju nove sezone v novogoriški Mostovni.
Ideja je zanimiva, kar dokazuje tudi obisk novogoriške E-hiše poskusov. Odprta je dober mesec dni, prihajajo malčki iz številnih vrtcev, najstniki, dijaki in študentje, nad Hišo poskusov so navdušeni tudi starši. Očitno je svet znanosti novo odkritje za Novogoričane...
»Res smo zadovoljni z obiskom. Ideja o E-hiši je pravzaprav zorela že dolgo. Pred dvema letoma sem si skupaj s še šestimi študenti zamislil eksperimentalno-izobraževalni center, kjer bi igrivo lahko prišli do znanja. Center Mostovna, kjer se zbirajo mladi, se nam je zdel najbolj primeren kraj. Svet ustvarjalne zabave in aktivnega preživljanja prostega časa smo hoteli nadgraditi še z E-hišo. Na mestni občini so nam prisluhnili – za več kot 40 tisoč evrov vreden projekt so nam prispevali polovico. Tako smo lahko kupili zabojnike in jih primerno opremili. Imamo 100 m2 velik prostor in v njem smo postavili 25 različnih eksponatov. Pomagala so nam tudi številna podjetja, na Mostovni pa smo lahko izkoristili obstoječo infrastrukturo: elektriko, vodo, internet … Seveda je bilo pri postavitvi in opremljanju ogromno prostovoljnega dela aktivistov Mostovne, tukajšnjega multimedijskega centra, novogoriških tabornikov … E-hišo smo odprli 17. septembra in zanimanja je res ogromno.«
Za vse tiste, ki v E-hiši na Mostovni še niso bili – kakšen je vaš urnik?
»Za posamične obiskovalce je novogoriška Hiša poskusov odprta vsak konec tedna. Brez najave lahko pridete vsako soboto in nedeljo od 10.00 do 17.00. Tu vas pričakajo študentje in dijaki tehničnih smeri, ki vse poskuse in prikaze fizikalnih, kemijskih in drugih zakonov razložijo. Za najavljene oziroma organizirane skupine pa E-hišo odpremo tudi med tednom.«
Kaj pa vstopnina?
»Ta je zgolj simbolična. Evro ali dva je dovolj, da si lahko ogledate vse naše poskuse, da se preizkusite tudi sami. Seveda pa smo veseli vseh dodatnih prostovoljnih prispevkov.«
Kako so razdeljeni eksponati? Po zahtevnosti: od takšnih, ki so razumljivi in zanimivi tudi za otroke iz vrtcev, pa do bolj zahtevnih? Ali kako drugače?
»Imamo poskuse in razlage za vse starostne skupine, za malčke in za njihove starše, za laike in za bolj tehnično izobražene obiskovalce … Sicer so eksponati razdeljeni v šest tematskih sklopov. Prvi je posvečen robotiki, drugi optičnim in svetlobnih eksperimentom, tretji zvočnim zaznavam, četrti računalniškim poskusom, peti fizikalnim pojavom, šesti pa naravoslovju. V osnovi smo podobni drugima dvema tovrstnima hišama v Sloveniji, kar precej eksponatov pa smo si zamislili in jih izvedli sami. Malčki se navdušujejo nad optičnimi prevarami, potovanjem zvoka, posebno fosforno steno, kjer pustijo svetleč odtis telesa, nad napravo, kjer si lahko ogledajo, kako nastaja sladoled, radi mešajo barve, zanima jih vlakec, ki ga poganja svetloba. Večino pritegne prikaz magnetnih silnic, kjer v tako imenovanem tekočem železu s pomočjo magneta naredijo bodičasto tvorbo, ki spominja na morskega ježka. Prek računalnika si obiskovalci lahko izmerijo reflekse, prag sluha, lahko opazujejo tudi 400-kratne povečave kože ali drugih drobnih predmetov. Z laserjem nazorno prikažemo lom svetlobe. Najstnike najbolj zanima delovanje motorjev, foto-voltaičnih panelov, elektromagnetnih silnic in predvsem robotika. Tu smo se posebej potrudili, saj se lahko preko naše spletne strani povežejo z daljinsko vodenim robotom v naši E-hiši in ga od doma pripeljejo na cilj labirinta v Hiši poskusov.«
Vaša spletna stran http://www.e-hisa.si je res zanimiva. Na njej imate tudi knjigo vtisov...
»Da, poleg klasične knjige vtisov 'na svinčnik', lahko naši obiskovalci svoje vtise strnejo na 15-sekundnem videoposnetku, ki si ga potem lahko ogledate na blogu naše spletne strani.«
Imate tudi svojo vremensko postajo. Če smo doslej na radijskih valovih lahko poslušali vremenske podatke za Novo Gorico le iz vremenske postaje v Biljah, jih bomo poslej lahko tudi z Mostovne?
»Hja, lahko bi … Toda to je bolj naša 'lokalna' vremenska postaja, ki pa natančno beleži vsa dogajanja v zraku. Merilne naprave smo postavili na visoki leseni konstrukciji, ki so jo zgradili novogoriški taborniki. Ta leseni stolp ob zabojniku daje naši E-hiši še poseben pečat.«
Seveda E-hiša ni namenjena le zabavi, pač pa predvsem temu, da bi, kot ste že sami rekli, mladi na igriv način prišli do znanja. Pa so se novogoriške šole že odzvale? Si rezervirajo kakšen učni dan tudi za obisk Hiše poskusov?
»Začeli smo pravzaprav z začetkom šolskega leta, tako da odziv iz šol šele prihaja. No, dve šoli sta si rezervirali obisk že pred našim odprtjem. Verjamem, da bodo učitelji spoznali vrednost E-hiše na domačem pragu in da bodo njihove učne ure tudi pri nas.«
Kaj pa podjetja? Ob odprtju ste pogumno napovedovali, da bo E-hiša stičišče med gospodarstvom, izobraževalnimi ustanovami in društvi, ki se na širšem Goriškem ukvarjajo s tehnično kulturo. Se napoved uresničuje?
»Da. Načrtno smo nekaj prostora v novogoriški Hiši poskusov namenili demo produktom podjetij, ki so zanimivi za širši krog ljudi. Kot prvo bo svojo čistilno napravo prikazalo podjetje Advanced Water Technology, ki deluje v Primorskem tehnološkem parku. Gre za posebej zanimiv način čiščenja vode. Sploh bomo ekologiji namenili največ pozornosti. Sicer pa bomo skupaj z modelarskim, radioamaterskim, gasilskim in še drugimi društvi pripravili posebne tematske dneve.«
Poskrbeli pa boste tudi za tiste, ki ne morejo k vam. Eksponate lahko sami pripeljete do tistih, ki jih zanimajo...
»Res je. Prednost naše E-hiše je prav v tem, da so vsi eksponati premični, da jih lahko enostavno naložimo v kombi in odpeljemo v okoliške kraje. Naš kažipot je le radovednost!«